Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Azi vom publica kiturile de Windows 7 și Windows Server 2008 R2 pe MSDN și TechNet. Înainte de a instala în toată firma, asigurați-vă să nu aveți surprize neplăcute. Bine na, dacă e vorba de câteva compuri, nu-i bai dacă vă băgați cu capul înainte, ca niște geeks adevărați. Pentru sysadminii responsabili, iată câteva ponturi:

  • Nu avem upgrade de la XP. Sorry, faceți clean-install (eventual folosind User State Migration Tool pentru migrarea profilelor și datelor, Deployment Imaging Servicing and Management pentru crearea de imagini standardizate și Volume Activation Management, toate din Windows AIK (Automated Installation Kit))
  • Faceți un inventar cu aplicațiile din firmă. De ce? Pentru a afla problemele lor de compatibilitate. Cu ce faceți inventarul? Cu ACT 5.5 (Application Compatibility Toolkit):
    • Dacă sunteți pe Windows Vista, probleme pot cauza aplicațiile care:
      • verifică aiurea versiunea sistemului de operare. Versiunea lui Vista e 6.0 iar a lui Windows 7 este 6.1 (dacă vă întrebați de ce nu au pus 7.0, răspunsul e: teama de probleme de compatibilitate… glumea cineva în Seattle că următorul Windows va avea versiunea 6.1.1)
      • depind de aplicațiile care nu mai sunt în Windows 7: Windows Mail, Windows Messenger, Photo Gallery și Movie Maker
      • restul sunt chestii minore
    • În plus, dacă sunteți pe Windows XP, problemele pot fi date de:
      • aplicații care au nevoie de privilegii administrative (pfui!) și cauzează promturi de UAC (User Account Control)
      • controale/add-on-uri care nu merg în IE8 Protected Mode (procese sunt izolate per tab, cu privilegii reduse)
      • aplicații care vor să modifice foldere, fișiere și chei de registry protejate de sistem (conflict cu Windows Resource Protection)
      • aplicații care au căi hardcodate către fișiere sau foldere (de ex. nu mai avem folderul ”My Documents”)
      • servicii care comunică prin ”window messages” nu o mai pot face, deoarece sesiunea 0 a fost izolată de celelalte sesiuni unde rulează aplicațiile ”user-mode” (Session 0 Isolation)
      • aplicații care nu merg pe sisteme de 64 de biți
  • Corectați aplicațiile cu probleme:
    • Remediați aplicația (dacă este scrisă inhouse)
    • Contactați firma care a scris aplicația pentru a o remedia, iar dacă nu vrea să o corecteze, să-mi spuneți și mie… (până acum nu am întâlnit nici o firmă de software, care să nu vrea să-și corecteze aplicațiile, dar dacă dați de una, vreau neapărat să-i cunosc)
    • Creați patch-urile pentru aplicațiile cu probleme (dacă e posibil – ACT este capabil să aplice shim-uri pentru probleme de UAC, WRP, etc) și pregătiți pachete instalabile cu System Center Configuration Manager
    • Dacă nu se poate altfel, rulați aplicația în ”XP Mode” (virtualizat)

Mai trebuie să zic să faceți un plan pentru deployment? Ei da: în loc de o abordare de tip plan, deploy, check, change, recomand cu căldură plan, test, assess risks, change, deploy, check, change.

Detalii și linkuri către resurse la Windows 7 Deployment Frequently Asked Question.

Filed under: Windows, Testare

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Thursday, August 06, 2009 5:08 PM by Valy Greavu

Cand „Azi” frate, că s-a ros <F5>-u de cât i-am dat în pagina aia de MSDN?

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Thursday, August 06, 2009 5:58 PM by zoltanhe

În Redmond acum e dimineață…

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Thursday, August 06, 2009 7:30 PM by matincaflorin

In Melbourne e deja 7 august 😛

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Friday, August 07, 2009 12:46 AM by Valy Greavu

A aparut…!!! Il instalez maine.

Poate ar fi frumos daca ne-ar povesti cineva pe scurt despre versiuni si care sunt esentele care le diferentiaza. De exemplu la Vista Ultimate eu nu am stiut de acel DreamScene mult timp chiar daca aveam versiunea respectiva pe unul din laptop-uri…

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Friday, August 07, 2009 1:05 AM by matincaflorin

Comparatie intre versiuni :

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/compare-editions

Features :

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/features

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Friday, August 07, 2009 11:34 AM by Valy Greavu

Florinelu… alea le-am citit si eu Smile dar ziceam si eu asa ca poate se gaseste cineva de la noi de aici sa scrie un cool feature list.

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Friday, August 07, 2009 11:49 AM by Gabi Citron

AIK s-a mutat aici: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=696DD665-9F76-4177-A811-39C26D3B3B34&displaylang=en

Inca mai astept update pentru KMS, versiunea actuala (1.1) nu stie de Win7/WS2008R2…

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Friday, August 07, 2009 12:00 PM by zoltanhe

Aha, am corectat.

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Saturday, August 08, 2009 1:25 AM by lozonschi

Gabi poti vedea aici (http://blogs.technet.com/hied_west_blog/archive/2009/07/27/windows-7-and-windows-server-2008-r2-availability-kms-updates.aspx) cand vine update-ul pt KMS

# re: Sunteti pregatiti pentru deploymentul lui Windows 7?

Saturday, August 08, 2009 8:20 AM by Gabi Citron

Multumesc, verific marti. Eu stateam la pescuit in WSUS. 😉

# Iti merge aplicatia pe Windows 7? Pune-i bulina verde!

Wednesday, August 12, 2009 3:49 PM by Weblogul lui Zoli

Am văzut ce pot face firmele/organizațiile pentru a face deployment de Windows 7. Să vedem acum ce pot

# Ce e cool in Windows 7 pentru dezvoltatori?

Thursday, August 13, 2009 4:09 PM by Weblogul lui Zoli

După deployment și application compatibility , hai să vedem ce este cool în Windows 7 pentru dezvoltatorii

# I’m back

Monday, August 24, 2009 2:19 PM by Weblogul lui Zoli

Între timp: Windows 7 este disponibil și pentru studenți (prin DreamSpark sau MSDN AA ). Gratuit. Alte