E vorba de acțiunile Poliției și ale BSA împotriva pirateriei software. Detalii în comunicatul de presă de la http://www.softwareculicenta.ro/campanie/comunicat-2013-04.aspx, iar mai jos puteți să vedeți două cazuri povestite de Ferenc și respectiv Adrian despre firmele lor. Primul caz e despre utilizare internă, iar al doilea despre distribuție de software ilegal.
O categorie aparte în România sunt firmele de software. Din datele noastre, avem cca 1400 de firme care fac business din dezvoltarea de software. Dacă sunteți firmă de software, atunci puteți beneficia de un set de beneficii (inclusiv licențe) prin programele noastre de parteneriat:
- pentru startup-urile care sunt în primii 5 ani de activitate este cel mai simplu: programul BizSpark este gratuit și vă oferă un set generos de beneficii, inclusiv Windows Azure. Înscrierea este cu autoservire la http://BizSpark.com. În plus, startup-urile bengoase pot beneficia de un grant de $60000 pentru a-și rula serviciul în Windows Azure (contactează-mă dacă ești tare). Ah, era să uit: suntem deschiși și pentru cei care fac LAMP sau alte chestii non-MS.
- competența Application Development din MPN (Microsoft Partner Network) este pentru firmele consacrate și este pe bani, în funcție de nivel (Silver sau Gold). Beneficiile primite sunt descrise la https://mspartner.microsoft.com/en/us/Pages/Membership/core-benefits.aspx, iar licențele la https://www.microsoft.com/partner/licensingcalculator/default.aspx.
- cei care nu sunt startup și nu vor să obțină o competență (Silver sau Gold) în MPN, pot rămâne doar membri în MPN (gratuit) și eventual se pot abona la Action Pack Development and Design. Prin asta vor primi un set de beneficii descris la https://mspartner.microsoft.com/en/us/pages/membership/action-pack-dev-design.aspx.
Firmele mari cu multe zeci sau sute de angajați trebuie să își facă niște calcule, fiindcă beneficiile de mai sus chiar dacă sunt generoase, sunt limitate. Colega mea Simona Lică vă poate ajuta să dormiți liniștiți și să obțineți nivelul potrivit de parteneriat.