Știam deja despre Windows 8.1 că:
- va fi o versiune gratuită pentru clienții existenți,
- se poate descărca un preview public,
- va fi gata în 18 octombrie,
iar de ieri știm că:
Totdeauna am făcut așa. Nu e nici un secret. Producătorii de PC-uri și tablete primeau tot timpul un build cu câteva luni înainte de lansare. De acum vom numi acest build RTM (release to manufacturing). Practic ăsta este build-ul pe care îl primesc fabricile de device-uri pentru a le pregăti pentru lansare, iar când spun fabrici mă refer și la cele care produc device-urile Microsoft (Surface și Surface Pro) și la cele ale partenerilor.
Dacă nu știți ce e nou în Windows 8.1, citiți asta sau încercați preview-ul. Dacă dezvoltați aplicații, mergeți pe http://dev.windows.com și pregătiți-vă aplicațiile pentru 18 octombrie. Sunt resurse acolo pentru tot felul de dezvoltatori:
- .NET (XAML, C#, VB)
- web (HTML, CSS, Javascript)
- iOS (Objective-C)
- Android (Java)
- Windows Phone (XAML, C#).
Si se pare ca cei cu MSDN si TechNet subscriptions nu vor primi RTM-ul mai repede, cum se intampla pana acuma.. 🙂
Nici până acum nu primeau acest build. Este drept că nu îi spuneam RTM. Schimbarea este că de acum vom numi acest build RTM. Sper că e mai clar acum.
Se pare ca s-au razgandit: http://www.theverge.com/2013/9/9/4710174/windows-8-1-msdn-technet-download-now-available 🙂 Era si cazul..
Dap, ne adaptăm. Este important să înțelegem totuși cu toții că aștia nu sunt biții finali.